انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

گربه پرشین یا ایرانی (Persian)

تاریخچه گربه ایرانی در حقیقت تاریخچه تمام نژادهای مو بلند است ، زیرا تقریباً با اطمینان می توان گفت که تمام گونه های مو بلند از نژادهای ایرانی به وجود آمده اند . البته نژاد Balinese (سیامی مو بلند) و نژاد سومالی (Abyssinian مو بلند) دو استثنا بر این مدعا هستند. تصور می شود این نژاد ها از جهش یک نژاد مو بلند مستقل به وجود آمده باشند. گربه های اصیل ایرانی امروزی ، از نظر طول موها ، رنگ و آناتومی از شباهت کمتری نسبت به همنوعان اولیه خود برخوردارند. این پدیده حاصل سالها کوشش مستمر در جفت کشی انتخابی این موجودات است. اگر می توانستیم به زمانهای قبل برگردیم ، متوجه می شدیم که گربه های مو بلند از ایران و ترکیه به اروپا ، به خصوص کشور فرانسه ، جایی که مورد توجه زیاد مردم قرار می گرفتند ، حمل می شدند.

 


انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد مین کون (Maine Coon)

همانطور که از نام این نژاد بر می آید ، مین کون گربه ای آمریکایی می باشد اگرچه در زمانهای خیلی دور از بریتانیا به آنجا منتقل گشته ، کشوری که امروزه نیز در آن دارای شهرت زیادی می باشد. کلمه Maine نام ایالتی در آمریکا است ، مکانی که این نژاد اولین بار در آنجا رؤیت شده است. اولین بار ماری آنتوینِت گربه های محبوب خود را برای فرار و دوری از انقلاب فرانسه به آمریکا فرستاد و اینگونه بود که مین کون به این قاره راه یافت.
برای اولین بار در سال 1967 در آمریکا و در سال 1980 در اروپا به معرض نمایش درآمد. اگرچه جثه این گربه در مقایسه با سایر نژادها بزرگتر می باشد اما دارای خلق و خویی شیرین ، دوستانه و بازی گوش است که این خصوصیات وی را به حیوان خانگی ایده آلی تبدیل کرده است.

 


انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد اگزاتیک (Exotic)

 هر دو نژاد اگرتیک مو کوتاه و اگزتیک مو بلند توسط پروزشدهندگان پرشین ها ایجاد شدند . اگزتیک موکوتاه از جفتگیری پرشین ها و گربه های موکوتاه ایجاد شد . نژاد اگزاتیک جزء دسته گربه های مو بلند و کوتاه می باشد. شاید این امر در ابتدا باعث تعجب شود اما جالب است بدانید که این نژاد در حقیقت گربه مو کوتاه از خانواده گربه های ایرانی می باشد (Persian). که تمامی خصوصیات این خانواده را اعم از خلق و خو و رفتار ، رنگ و خصوصیات فیزیکی را شامل می شود و تنها تفاوت را موهای کوتاهش بوجود آورده است.

 


انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد حبشي (Abyssinian)

اين نژاد نام خود را از واژه Abyssinian (حبشي كنوني) گرفته است. گربه حبشي، فعال، صميمي و بسيار باهوش اتس. وي داراي جثه متوسطي بوده و مراقبت از موهايش بسيار راحت است. اين نژاد اغلب به رنگهاي قرمز و سفيد، آبي، آهويي و نقره‌اي ديده مي‌شود البته بچه گربه‌ها هنگام تولد رنگشان تيره است ولي بتدريج با افزايش سن، رنگ موها روشنتر شده و پس از گذشت چند ماه رنگ نهايي آنها ظاهر مي‌شود

 


 

انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد سيامي (Siamese)

محل پيدايش گربه‌هاي سيامي خاور دور است و در واقع نام آنها از Siam (تايلند كنوني) گرفته شده است. آنها بخاطر خلق و خوي خاصشان در دنيا معروف هستند. اين گربه‌ها صداي گوشخراشي داشته و دائم در حال ميوميو كردن هستند. گربه‌هاي سيامي در محيط خانه نياز به همدم و دوست دارند آنها جثه متوسط و تا حدي بزرگ داشته، بدنشان كشيده و دراز است و به خاطر نوع پوشش موئي كه دارند به آرايش و رسيدگي كمتري نياز دارند .

 

 


انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد عروسک پارچه ای (RogDoll)

گربه های بسیار دوست داشتنی هستند.این نژاد هم یکی دیگر از نژادهای بزرگ گربه خانگی ست.نرها 20 و ماده ها 15 پوند میشوند.علت این نامگذاری (عروسک پارچه ای) از آن جهت ست که وقتی این گربه ها را در آغوش می گیرید یکی از پاهایشان  مثل عروسکهای پارچه ای آویزان ست.دارای چشمهای آبی و قد متوسط و پوشش بدن مخملی و نرم ست.عاشق تعقیب کردن صاحب خود در هر جائی ست و این از خصیصه های بارز این نژاد محسوب میشود.این گربه بزرگ بسیار آرام ست تا حدی که به هیچ وجه نباید خارج از منزل برود چون توان مقابله در برابر حمله های احتمالی گربه های دیگر را ندارد.

 


 

انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد اسفینکس (SPHYNX)

این گربه لخت برای خیلی ها ظاهری عجیب و غریب دارد.پوست بدن آنها براق و زیبا و در رنگهای متفاوتی ست.آنها بسیار فعال و پرجنب و جوش و عاشق پریدن و بالا رفتن هستند.بسیار وفادار و مهربان و در عین حال مرتب توجه و علاقه از صاحبش طلب میکنند.این نژاد به لحاظ بی مو بودن نیاز به  مراقبت و محافظت در برابر تابش مستقیم نور آفتاب به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان را دارد.

 


 

انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد برمه‌اي (Burmese)

منشأ اين نژاد خاور دور و در واقع كشور برمه مي‌باشد. گربه‌هاي برمه‌اي بسيار اجتماعي و بامحبت هستند و از همنشيني با انسان لذت مي‌برند. مراقبت از اين نژاد و رسيدگي به موهاي آن، كار چندان مشكلي نيست و يك بار شانه زدن موها در هفته با برس نرم كافي است. نژاد برمه‌اي بسيار خوش‌تركيب، سرزنده و هوشيار است. اغلب به رنگهاي قهوه‌اي، آبي، قرمز و كرم، شكلاتي و آهويي ديده مي‌شود .


 

 

انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد مو کوتاه آمریکایی (AMERICAN SHORTHAIR)

این گربه بنظر شبیه گربه تبتی می آید اما در واقع آنها گربه های امریکائی موکوتاه هستند که بهمراه مهاجران به این قاره سفر کرده اند.گربه موکوتاه امریکائی شکارچی ماهری ست و طبیعت دوست داشتنی،آرام و مهربانی دارد که بخوبی با بچه ها ارتباط برقرار می کند.در رنگهای مختلفی دیده میشود اما رنگ غالب این نژاد مشکی بهمراه زمینه نقره ای ست.

 


 

انواع نژاد گربه ها (10 عکس)

نژاد گربه شرقی (ORIENTAL)

این نژاد به لحاظ ظاهری و رفتاری شباهت زیادی به سیامی ها دارد البته تنها تفاوت بارزشان این ست که مثل سیامی ها پرسروصدا نیستند،بسیار وفادارند.دارای دو پوشش متفاوت موکوتاه و موبلند میباشد و بیش از 300 رنگ متفاوت در این نژاد دیده شده ست.